O Заводу за заштиту природе Србије
Завод за заштиту природе Србије је стручна установа која обавља делатност заштите и унапређења природне баштине Србије. Завод је основан 30. априла 1948. године као Завод за заштиту и научно проучавање природних реткости Народне Републике Србије.
Наша прича почиње 30. априла 1948. године, када је основан Завод за заштиту и научно проучавање природних реткости Народне Републике Србије. Оснивање Завода уследило је након доношења законских прописа у области заштите природе, као што је Закон о заштити споменика културе и природњачких реткости Демократске Федеративне Југославије од 31. јула 1945. године, али и на основу низа разговора, планирања и анализе различитих проблема заштите природе и општег стања живе и неживе природе на територији СР Србије након Другог светског рата. Нарочити подстрек институционалном организовању у области заштите природе дао је академски и истраживачки рад професора и академика, др Синише Станковића. Оснивању Завода допринеле су и активности и залагања у овој области од стране Природњачког музеја у Београду, Института за екологију и биогеографију биолошке групе Природно-математичког факултета из Београда, Шумарског факултета из Београда итд.
Непосредно након оснивања Завода, донета су и прва акта о заштити природних вредности, заштићени су објекти живе и неживе природе. На предлог Природњачког музеја у Београду, заштићен је Природни резерват „Острозуб“, првенствено због присуства стеноендемично реликтне биљне врсте зеленичета или ловорвишње (Prunus laurocerasus). Прво Решење о заштити Завод за заштиту и научно проучавање природних реткости донео је 1949. године, и оно се односило на заштиту водопада Велика и Мала Рипаљка на планини Озрен код Сокобање. Убрзо након тога, Завод је основао и најстарији стручни часопис у Србији из области заштите природе баштине и њених реткости под именом „Заштита природе“ 1950. године, који са успехом излази до данас.
Првих година од оснивања, послове заштите природе обављала је екипа од свега три стручњака. Развојем кадровских, организационих и инфраструктурних капацитета, настао је Завод за заштиту природе Србије. Данас, више од педесет запослених у стручном тиму Завода, спремно стоји на првој линији одбране природних вредности и пружа подршку у процесима заштите, како би ублажили и редуковали утицаје људских трагова, а простор и станишта заштитили од деградације. Садашња организација и оквир делатности Завода установљени су 1. априла 2010. године Одлуком Владе Републике Србије, на основу које је Завод организован са седиштем у Београду и Канцеларијом у Нишу. Дотадашња Радна јединица Завода у Новом Саду трансформисана је у Покрајински завод за заштиту природе, који је надлежан за заштиту природе на територији АП Војводине.
Завод за заштиту природе је прва и најстарија институција у Србији којој је дато за право да проглашава, штити и спречава активности које могу угрозити природне вредности. Кроз деценије свог постојања, вршимо делатност очувања, заштите и унапређења природне баштине Србије. У том погледу, улога Завода је кључна и незаобилазна у вршењу дужности заштите природе Србије.