У организацији Еколошког друштва Драгачево – Гуча, Локална акциона група Драгачево – Јелица – Западна Морава, а у сарадњи са водећим организацијама из Словеније у области пољопривреде, представници Завода учествовали су у студијском путовању „Одржива села и пољопривреда у Словенији“, које је одржано у периоду од 12. до 17. маја 2025. године.
У студијској посети, поред представника Завода, учествовали су власници пољопривредних газдинстава и фирми за прераду пољопривредних производа из Гуче, Чачка и Косјерића, као и представници Министарства пољопривреде Црне Горе и медија. Учесници посете имали су прилику да сагледају начине на које су у Словенији тржишно повезани пољопривреда, екологија, култура и туризам кроз рад пољопривредних газдинстава и њихово удруживање у задруге и синдикате уз подршку саветодавних служби, привредне коморе и министарства пољопривреде шумарства и прехране Словеније.
Током посете гости из Србије и Црне Горе су имали прилику да обиђу водећа пољопривредна газдинства која се баве производњом крављег и овчијег млека и његовом прерадом у сир. Реч је о савременим фармама које су за већину радних активности у производњи нашле замену за људску радну снагу употребом робота. Роботи се користе у исхрани и мужи стоке. У склопу фарме су објекти за прераду млека, као и продајно-дегустациони простор (продавнице). Продаја свежег млека, као и готових производа који су купцу доступни 24 часа, врши се и помоћу тзв. млекомата постављених у склопу окућнице. Око 50% производа се на овај начин прода на прагу газдинства, док се остатак производа продаје преко задружних трговина кроз програм „Домаћи кутак“.
Као кровну институцију у Републици Словенији, која се бави пољопривредом и пољопривредним газдинствима, представници Завода посетили су Пољопривредно – шумарску комору Словеније. Чланице ове коморе су сва пољопривредна газдинства у Словенији и све словеначке привредне организације из области пољопривреде, шумарства и рибарства. У Комори је путем презентација представљен рад удружења произвођача Сененог млека, који у исхрани крава користе искључиво сено, тако да њихово млеко и сир чине јединствен артикал у прехрамбеној понуди. Домаћини посете представили су и процес оснивања и рад Пољопривредно – шумарске коморе Словеније и Регистар квалитета и промотивних акција за продају домаћих словеначких производа Министарства пољопривреде, шумарства и прехране Словеније.
Примери локалног развоја туризма, који је базиран на представљању традиционалних локалних пољопривредних активности, приказани су у оквиру посете општинском центру Желниче, у коме се налази Еколошки музеј на тему прераде хмеља и јединствена у свету фонтана пива. У општини Дестрник реконструисана је традиционална ланара која осликава некадашњу производњу лана и ланеног платна. Будући да је Дестрник крај са богатом производњом вина, посета је садржала и обилазак куће традиционалног домаћинства које се некада бавило производњом вина. У склопу окућнице засађена је најстарија аутохтона сорта винове лозе у Словенији, која је, уједно, и једна од најстаријих сорти винове лозе у свету – сорта „Модра кавчина“.
Како се у Словенији промовишу домаћи производи, могло се видети током посете манифестацији 36. Доброте словеначких газдинстава у Птују. На овој манифестацији додељују се сертификати и награде за најбоље домаће производе. Сајам представља завршни догађај такмичења, за које је ове године пријављено око 900 најбољих производа са пољопривредних газдинстава у 16. категорија за златна, сребрна и бронзана признања.
Реализацијом путовања омогућено је остваривање контакта са организацијама које могу бити партнери у увођењу нових сазнања и искустава у пракси одрживе пољопривреде, као и упознавање са основним и допунским делатностима у пољопривреди, које су засноване на очуваној животној средини и природи.