На позив општине Медвеђа, и у сарадњи ове општине са Заводом за заштиту природе Србије, организована је крајем октобра трибина посвећена Мркоњском вису, споменику природе који је стављен под заштиту 2021. године.
Трибина је одржана као резултат техничке подршке програму ПРО „Локално управљање за људе и природу“, у циљу представљањa заинтересованим странама, медијима, посебно грађанима општине, биодиверзитета и геоморфолошких карактеристика, значаја проглашења и статуса заштите, као и даљих планова развоја СП „Мркоњски вис“, у националном и међународном контексту.
Програм трибине почео је обраћањима и поздравним речима заменика председника општине, Радета Перовића, директора Туристичке организације и представника програма ПРО.
Након поздравних речи, стручни сарадник Завода, Милош Стојковић одржао је презентацију „Споменик природе Мркоњски вис“ и представио темељне природне вредности и феномене овог природног добра, модел заштите и управљања, као и прописане мере и режиме заштите подручја. Наташа Панић, шеф Одсека за образовно-издавачку делатност и комуникације у Заводу говорила је на тему „Учешће локалне заједнице у унапређењу заштићеног природног добра – предности и ограничења и улога НВО сектора“.
Уводна излагања изазвала су даљу дискусију у оквиру које су грађани Медвеђе постављали питања о даљем уређењу Мркоњског виса за туристичке посете и изградњи инфраструктуре за села у окружењу.
Проглашење Mркоњског виса за споменик природе допринело је популаризацији општине Медвеђа и побољшало туристичку понуду, а да би се понуда даље развијала у складу са потребом очувања природних вредности простора. Општина ће уз учешће стручњака и заинтересованих страна учествовати у програму Агенције Уједињених нација у Србији – ПРО „Програм за људе и природу“, како би аплицирала за развојна средства која нуди овај програм.
Имајући у виду значај учешћа грађана и шире јавности у унапређењу овог простора и локалном управљању, трибина је представљала платформу за дијалог и давање предлога за даље управљање и уређење овог подручја.
Споменик природе „Мркоњски вис” представља физички јасно изражену и препознатљиву геоморфолошку целину и спада у групу најзначајнијих стеновитих врхова у Србији. Врх је тектонски предиспонирана планинска пирамида – шиљак. Рефугијум је великом броју врста, које су своје уточиште нашле у шумским заједницама црног граба и црног јасена, храста и леске. Регистровано је 95 врста биљака уз присуство богате фауне. На самом врху, пронађени су примерци грчке жабе, а у нижим пределима велики број шумских корњача. На ширем подручју, регистровано је 67 врста птица, а од националног и међународног значаја су: црна рода, грлица, сеоски детлић, црна жуна, осичар, средњи детлић, сиви соко, руси сврачак, шумска шева, обична белогуза и виноградарска стрнадица.Споменик природе Мркоњски вис заштићено је подручје III категорије заштите – заштићено подручје локалног значаја.