Други Фестивал природњачког филма одржан је од 5. до 7. новембра 2024. године у Музеју у Смедереву. Фестивал представља јединствену прилику за све љубитеље природе и филма да се кроз забаву и инспирацију упусте у истраживање природе кроз филмску уметност и да дају допринос подизању еколошке свести.
Завод за заштиту природе Србије и ове године учествовао је у овом јединственом догађају у Србији од значаја за све љубитеље природе и филма. Фестивал организује Музеј у Смедереву уз подршку Министарства културе Републике Србије и Града Смедерева.
Фестивал је отворен свечаним представљaњем изложбе Завода за заштиту природе Србије, под називом “Глас природе”. Иложбом је на мултимедијалан начин приказана природна баштина Србије и њена институционална заштита. Изложба обухвата видео презентације, географске приказе заштићених подручја и врста, као и експонате из геолошке збирке Завода, архивске фотографије и филм „Глас природе“. Аутори изложбе су стручни сарадници Завода: Јелена Ковачевић, Јована Илић, Иван Меденица, Срђан Маринчић и Снежана Королија. Поставку у Смедерењву приредили су Јована Илић, Весна Луковић и Игор Тодоровић.
Изложбу и фестивал 05. новембра отворили су Тајана Гачпар, директорка Музеја у Смедереву, Гордана Пауновић, кустос Музеја и Наташа Панић, шеф Одсека за образовно-издавачку делатност и комуникације Завода за заштиту природе Србије. По отварању изложбе одржана је дискусија на тему „Природњачки филм и образовање”, у којој су учествовали стручњаци из облсти филма, науке и образовања. Циљ дискусије био је да се истраже могућности које природњачки филм нуди као алат за образовање и подизање свести о природним вредностима и очувању животне средине.
У оквиру ревијалног програма приказано је 11 филмова, од којих и три филма у продукцији Завода за заштиту природе Србије: „Птица и човек“, „Ртањ“ и „Сури орао: живот на камену“.
Трећег дана фестивала приказани су награђени филмови са конкурса „Филмски истраживачи природе“. За најбољи филм проглашен је видео рад „Мир“ ауторке Милице Васиљевић. Завод за заштиту природе Србије за ауторе приказаних филмова обезбедио је монографије о заштићеним природним добрима и врстама из своје едиције „Заштићена природна добра Србије“.
Завршна активност фестивала била је радионица „Уметност и наука снимања природног окружења”, на којој су редитељ Мирослав Бата Петровић, председник Центра аматерског филма Србије, Владимир Анђелковић и др Александра Маран Стевановић упознали публику са техникама снимања у природи, упутитили их у избор опреме и учили о планирању и креирању наратива из природног окружења.
Изложба Заовода „Глас природе“ биће отворена за посете и након одржавања фестивала, тј. до 08. децембра у Музеју Смедерева.
Поред Завода за заштиту природе Србије, пријатељи фестивла били су и Покрајински завод за заштиту природе, РТС, Природњачки музеј и Фикс Фокус Србија.