На позив представника Академије струковних студија „Шумадија“ из Аранђеловца, Завод је реализовао предавање за студенте смера туризам и заштита животне средине на тему „Туризам у заштићеним подручјима Србије“.
Заштићена подручја примарно су установљена у циљу очувању биолошког, геолошког и предеоног диверзитета, као и екосистемских услуга битних за добробит људи. Ипак, глобалним порастом туризма, као и порастом свести о значају који интеракција човека и природе пружа физичком и менталном здрављу, расте и интерес за активни боравак у заштићеним подручјима. Процењује се да на светском нивоу заштићена подручја привлаче око осам милијарди посетилаца годишње, што чини приближно 550 милијарди евра потрошње на овим путовањима.
Тематско предавање одржала је Наташа Панић, шеф Одсека за образовно-издавачку делатност и комуникације Завода за заштиту природе Србије, представивши овом приликом систем заштићених подручја у нашој земљи, најатрактивнија подручја за туризам, правце развоја туризма у заштићеним подручјима и значај усмеравања ка развоју еко-туризма и сеоског туризма.
Србија има 494 заштићена подручја, која заузимају 10, 30% територије наше земље и простиру се на 911 711 хектара. Туризам, као једна од привредних делатности, има све значајнију улогу у друштвено-економском развоју заштићених природних добара. Уважавајући глобалне промене економског развоја у правцу одрживог развоја, његови постулати, принципи и смернице су основа и туристичког развоја и услов конкурентности производа које нуди. Одрживи развој треба да омогући процес у коме се ствара склад искоришћавања ресурса, усмеравања инвестиција и институционалних промена са садашњим и будућим потребама очувања животне средине и развоја локалних заједница.
Тема предавања изазвала је велико интересовање, тако да су поред студената из Аранђеловца, предавању присуствовали и њихови гости, студенти Академије струковних студија из Параћина, као и аранђеловачки средњошколци.