Изложба  „ПРОСТОР ГРАДА – ПРОСТОР ПРИРОДЕ“

0

26. 12. 2024.  31. 01. 2025.

Изложба „Простор града – простор природе“ у организацији Завода за заштиту природе Србије, отворена је 26. децембра 2024. године у Галерији науке и технике САНУ у Београду. На свечаном отварању изложбе присутнима су се обратили академик Слободан Милосављевић, председник Савета Галерије науке и технике САНУ и извршна директорка Завода Бранка Вујовић.

Изложба ће бити отворена за посете до 31. јануара 2025. године.

Изложба „Простор града – простор природе“ представља приказ заштићених подручја Београда, одабраних примерака дендрофлоре, споменика природе и предела изузетних одлика интерпретираних у форми видео радова, фотографија и текстова, као и еко фигура од секундарних сировина на тему заштићених животињских врста које настањују простор нашег главног града.

Изложба је организована у циљу подесећања становника градског простора на исконску везу са природним окружењем, целином без које и сам губи свој природни, хумани лик, чиме је занемарена једна од суштинских потреба људског бића, да буде у трајној комуникацији и додиру са природом.

Изложбом „Простор града – простор природе“ Завод за заштиту природе Србије, кроз вишеслојна значења приближава публици живе споменике Београда, као сведоке прошлости са којима смо повезани кроз историју, сећања, успомене, предања и митове. Поставка има циљ да публику упозна са заштићеним подручјима – зеленим оазама Београда, одабраним примерцима заштићене дендрофлоре и животињским врстама Београда у контексту очувања, вредновања и интерпретације природне баштине градског простора.

Од 45 заштићених подручја на територији града Београда (пет предела изузетних одлика, 35 споменика природе и 5 заштићених станишта), приказано је 12 која показују разноврснот и богатство природе града: Пределе изуетних одлика „Велико ратно острво“. „Ада Циганлија“, „Космај“ и“ Авала“, Споменике природе дендролошког каратера: „Бојчинска шума“. Ботаничка башта „Јевремовац“,  „Липовачка шума – Дуги рт“, „Топчидерски парк“, „Шума Кошутњак“, „Пионирски парк“, „Сатбло тисе у Земунском парка“, „Храст на Цветном тргу“, „Платан код Милошевог конака“ и „Стабло Гинка на Дедињу“, и два Споменика природе геолошког карактера“Калемегдански рт“ и „Миоценски спруд на Ташмајдану“.

Емотивна веза коју негујемо према просторима природе у простору града, омогућава нам да одржимо и створимо однос према природним вредностима који нас окружују, јер тамо где препознајемо вредност у нама се рађа потреба да то што нам је вредно и сачувамо.

1 Arhiva Galerije nauke i tehnike SANU
Фото: Архива Галерије науке и технике САНУ
11 Arhiva Galerije nauke i tehnike SANU
Фото: Архива Галерије науке и технике САНУ
8 Arhiva Galerije nauke i tehnike SANU
Фото: Архива Галерије науке и технике САНУ
9 Arhiva Galerije nauke i tehnike SANU
Фото: Архива Галерије науке и технике САНУ