Представници Завода за заштиту природе Србије учествовали су на традиционалној манифестацији “Свети Јован Биљобер”, која је ове године одржана по 31. пут у организацији Удружења за лековито биље „Др Јован Туцаков“ из Сокобање.
Први теренски дан обележен је успоном на врх Оштра Чука на планини Девица, уз сакупљање лековитог биља за израду хербаријума. Учесници су потом посетили село Језеро, које се налази у границама будућег заштићеног подручја Озрен–Девица. Мештани и деца дочекали су госте са мини штандом на коме су били изложени домаћи производи – мед, ракија и свежа лековита трава (кантарион, хајдучка трава, ртањски чај). У дворишту локалне школе формиран је хербаријум од сакупљених врста.
Током поподнева, одржано је свечано отварање манифестације, а уследила су и предавања:
- “Флора Ртња” – проф. др Бојан Златковић, Биолошки факултет Универзитета у Нишу
- “Ретке и заштићене биљке југоисточне Србије” – Д. Недељковић, Завод за заштиту природе Србије
Посета Моравици и Сесалачкој пећини
Други теренски дан обухватио је обилазак изворишта реке Моравице, при чему је сакупљен велики број биљних врста и одржано стручно предавање о биљу карактеристичном за ово подручје. Након тога, учесници су наставили теренску обуку кроз кањон Бездан, уз едукативну посету Сесалачкој пећини, где је такође формиран хербаријум.
Поподневни део програма употпунили су стручни скупови:
- “Биљни лекови за лечење простате” – проф. др Небојша Менковић
- “Када биљка постане лек” – дипл. инг. Светлана Дубовска
Завршни дан на терену
Трећег дана, теренске активности биле су усмерене ка селу Шербановац, где је организован обилазак вртаче Велике Порице, уз наставак сакупљања биља и формирање финалног хербаријума.
Учествовањем у манифестацији, Завод за заштиту природе Србије допринео је очувању и промоцији лековитог и заштићеног биља Србије, као и едукацији јавности о значају биодиверзитета југоисточне Србије.