Еко конструкције: еко арт у служби природе

0
192

У Галерији „Сингидунум“ у Београду 26. јула отворена je изложба скулптура „Еко конструкције: еко арт у служби природе“, у организацији Завода за заштиту природе Србије.

Изложбу која приказује серију од 16 скулптура инспирисаних фауном Србије, a конструисаних спајањем различитих предмета из комуналног отпада отворили су Бранка Вујовић, извршна директорка Завода за заштиту природе Србије и аутор Душан Боркавац. 

Скулптуре су израђене од старих и искоришћених подлошки, шрафова, електрода за заваривање, матица, бургија, анкер вијака, тестерица и других индустријских делова који су спајањем (заваривањем) добили нову утилитарну вредност, а тиме и нови живот у еко-арт скулптури инспирисаној животињским врстама које насељавају простор наше земље.

Поред уметничке визије света фауне, изложба има образовни каратер, будући да сваку скулптуру прати панел на коме је кроз фотографију и текст приказана и описана врста коју представља. Посетиоци изложбе имаће могућност да отворе врата богатства света природе наше земље и уједно спознају потребу њене заштите и очувања.

Уједно, изложба шаље поруку и поуку о потреби заштите животне средине кроз акцију у свакодневном животу. Присуство метала у нашим животима је неминовно и опажамо га у свакодневним предметима, индустрији, грађевинским објектима, као и у другим облицима који су у служби нашег комфора. Рециклажа, односно у овом случају поновна употреба потрошених, одбачених и заборављених елемената, представљена је као логичан избор за уштеду ресурса у циљу очувања природе и  смањења количине ове врсте ситног отпада чија се вредност не препознаје на тржишту секундарних сировина и који би у супротном своје место нашао на депонијама. Еко скулптуром Душан Борковац указује на потребу за сакупљањем секундарних сировина, као и на алтернативне видове ове праксе.

Кроз подршку еколошкој уметности, Завод за заштиту природе Србије жели да укаже на креативне могућности рециклирања у циљу очувања здраве животне средине. Изложба Душана Борковца је инспиративан пример пренамене секундарних сировина као противтеже одбацивању и поновној експлоатацији.

Сви заитересовани изложбу могу погледати до 03 августа 2024. године. Радно време галерије „Сингидунум“ је од 10:00 до 20:00 часова.