Имајући у виду метеоролошку ситуацију у земљи, односно топлотни талас коме смо изложени, молимо грађане за одговорно понашање у природи, посебно у шумском окружењу, будући да је повећани ризик од настајања пожара.
У циљу заштите и очувања шума, молимо Вас да не палите ватру у природи и да не остављате предмете који се могу лако запалити или изазвати ватру (стакло, огледала, шибице, опушке од цигарета и др).
Шуме представљају наше највеће природно богатство, које је најважнији извор биолошког диверзитета. Посебан значај шуме имају у одржавању еколошких процеса и равнотеже, тако што штите осетљиве екосистеме, сливове и изворишта вода. Оно што је важно поменути јесте да, у оквиру заштићених природних добара Србије, шуме учествују са 80% површине. Завод за заштиту природе Србије у стратешким активностима за повећање површине заштићених подручја и унапређење њиховог управљања кроз националне и међународне мреже заштите, посебан значај даје заштити шумских комплекса као носилаца укупних вредности наше природе.
Шуме су, у биолошком смислу, најразноврснији екосистеми на Земљи и фактор који утиче на стабилност свих осталих екосистема. Шуме представљају станиште за многе биљне и жи- вотињске врсте, регулишу водни режим и имају значајну заштитну улогу у спречавању поплава, ерозије и клизишта. У односу на људе, шуме имају изражен социо-економски карактер, као и утицај на повећање квалитета животне средине и живота становништва. Добро су од општег интереса, својеврсни чувари биодиверзитета и генофонда, односно један од главних центара укупне биолошке разноврсности.
Овом приликом, ради ваше безбедне и угодне посете, подсећамо и на основна правила боравка у природи:
- О вредностима и лепотама заштићеног подручја информишите се у Информативном центру и Центру за посетиоце у заштићеним подручјима. Распитајте се о водичкој служби, могућностима коришћења бицикла, шетним стазама, излетиштима и другим уређеним локалитетима за посете.
- Посветите време обавештењима на информативним таблама, уколико постоје. Поштујте знаке упозорења или забрана. Питајте униформисана лица (чуваре природе) о недоумицама уколико их имате.
- Крећите се по обележеним шетним стазама. Не удаљавајте се од њих чак иако мислите да ћете се лако орјентисати.
- Аутомобиле возите обележеним и јавним путевима. Поштујте забране употребе сирене.
- Паркирајте искључиво на обележеним и уређеним паркинзима.
- Кампујте на означеним и уређеним местима.
- За излетичка места бирајте просторе где постоје постављени столови.
- Ватру за рошитљ, уколико је дозвољено паљење ватре, палите на постављеним ложиштима и користите гране које су на земљи, немојте ломити гране са дрвећа. По одласку обавезно проверите да ли сте добро угасили ватру.
- Смеће одлажите у кесе. Уколико не постоје канте или контејери, смеће обавезно понесите са собом, никако не остављајте у природи.
- На стазама где је обележено да се крећете кроз станиште неке животиње, немојте правити буку, довикивати се и узнемиравати животиње.
- Немојте брати биљке и гљиве.
- Немојте хватати, убијати, у страху газити и јурити животиње, будући да се налазите на месту које је њихов дом.
- Немојте уносити, пуштати или остављати без надзора ваше љубимце у природи.
- Немојте правити буку на станишту птица, поред гнезда или их уништавати или купити јаја из гнезда, као ни младунце других животиња.
- Свој отпад понесите са собом.
- Пријавите чувару или ренџеру уколико приметите да се неко недолично и неодговорно понаша у природи.
- Као успомену понесите своје утиске, доживљаје и фотографије.
Наведена правила нису ту да нас ограниче и спрече да уживамо спонтано у природи, већ да нас подсете да морамо чувати природу, јер није неуништива и потребно јој је дуго да залечи ране које могу настати услед нашег недоличног понашања.
Познавање и поштовање наше баштине говори о свима нама као појединцима и грађанима наше земље. Уједно, ако научимо да волимо и чувамо природу, и то пренесемо на децу, дајемо лични допринос и очувању планете Земље.