Свако од нас је имао прилику да се сретне са родиним гнездима на електричним стубовима, како у градовима, тако и у селима. Иако се увек радујемо том призору, добро знамо каквом су ризику изложене птице.
Од 2000. године Завод за заштиту природе Србије, бројна удружења за заштиту природе, али и појединачни грађани улажу напоре на премештању тих гнезда на вештачке платформе на безбедном одстојању изнад струјних водова.
Поставља се логично питање зашто се те платформе монтирају опет на бандерама?
Како интензивна урбанизација са собом носи многа искушења за роде, адекватних места за грађење гнезда је све мање, па се птице неретко (готово искључиво) одлучују за градњу истих на вештачки подигнутим објектима, попут бандера, димњака или трафостаница. Како птице саме преферирају оваква места, једино што можемо да урадимо је да управо та места учинимо сигурним за њихово гнежђење.
Последњих година се ЈП ЕПС, по пријави или хаварији, бави измештањем локација гнезда, тачније подиже гнезда на металне платформе изнад електричних водова где нема ризика за птице, нити за прекид или хаварије на мрежи. Када су гнезда направљена на бандери и водовима често долази до кратког споја, нарочито по кишном времену. Вештачке платформе у потпуности отклањају тај проблем.
Република Србија је предузела кораке и у правцу дугорочног решавања проблема страдања птица на електропривредној мрежи, тако што је усвојила одговарајуће измене закона према којима сва новоизграђена или инсталирана постројења у оквиру елекротродистрибутивне мреже морају бити безбедна за дивље птице. Република Србија је преузела обавезе по питању спровођења Бернске конвенције о заштити станишта дивље флоре и фауне, и уважавања препорука ЕУ о ублажавању конфликта између птица и електричних стубова.
Иако има мношто примера добре праксе, далеко смо од тога да можемо да кажемо да је проблем решен. Многа слабије развијена и забачена места у Србији још нису ни чула за овакве примере и то треба променити.
Како Завод може помоћи у измештању родиних гнезда и постављања платформе?
Стручно и правно.
Стручна помоћ укључује обилазак локације и израду динамике плана реалокације, као и дељење скице платформе за конструкцију коју би правно или физичко лице изградило. Правна помоћ је у издавању решења о условима заштите природе за премештање гнезда које би физичко или правно лице поднело Заводу за заштиту природе Србије.
Уколико се гнездо роде које се жели преместити налази на електридистрибутивној мрежи, Решење о условима заштите би се морало доставити ЈП ЕПС како би се на време планирало искључење објекта са мреже, како би реалокација била могућа.
Скице платформе:

