Зелена зона фестивала Нишвил 2024

0
27
Аутор фотографије: Милош Стојковић

Завод за заштиту природе Србије, сада већ традиционално, имао је запажено учешће у организацији програма фестивалске целине Nisville GREEN zone /Зелена зона фестивала „Нишвил“ у простору нишке тврђаве код Водене капије.

Током четири финална дана фестивала, од 15. до 18. августа,  као носилац дешавања Зелене зоне, Завод је имао најпосећенији и највећи простор, где је у програмским активностима учешће узело око 300 до 500 посетилаца на дневном нивоу.

Посетиоци фестивала у Зеленој зони имали су прилику да се упознају са природном баштином наше земље кроз програмске целине:

  • Зелени биоскоп, у оквиру кога су приказани спотови и образовни филмови о заштићеним подручјима: „Церјанска пећина“, „Сури орао“, „Глас природе“,  „Додир природе“, „Заштићена подручја Београда“, „Услуге екосистема – природне вредности за добробит људи“;
  • „Инфо пулт за природу“, на коме  су представљена издања Завода и промотивни материјали о природи;
  • Уметничке  радионице за децу „Свет природе“, у којима су се најмлађи посетиоци опробали у цртању, бојењу и слагању пузли са мотивима заштићених врста;
  • Изложбени простор са поставкама делова изложби Завода: „Еко-конструкције: еко-арт у служби природе“ и „Додир приоде“;
  • Наградни интерактивни квиз „Колико познајемо фауну Србије“, у коме су најуспешнији учесници награђени вредним издањима Завода о природи Србије.

Ове године су посебну пажњу привукле изложбене поставке за које је велики број грађана показао интересовање да се одрже и у Нишу. Еко-скулптуре су привукле огромну пажњу  најмлађих посетилаца, а посебно зато што су поменути експонати могли бити и додирнути, чиме су посетиоци били одушевљени и мотивисани да учествују у еко-арт радионицама „Свет природе“.

Током сва четири дана, активности намењене деци и омладини имале су сталну и интензивну посећеност од стране деце и родитеља, а у неким периодима били су прави редови за учешће на дечијем квизу и радионицама, што је представљало додатну могућност да представимо значај очувања заштићених подручја и врста Србије.

Активности у Зеленој зони додатно су  оплеменили гости, управљачи Специјалног резервата природе „Засавица и Споменика природе „Церјанска пећина“ и „Лалиначка слатина“.

Овогодишњу поставку и активности Завода, осим домаћих посетилаца и туриста, обишли су и страни гости из Грчке, Италије, Немачке, Румуније, Бугарске и Северне Македоније.

У реализацији програмских активности Заводу су помогли „Историјски архив Ниш“ и Јавна предшколска установи „Пчелица Ниш, који су уступили на коришћење део свог инвентара за радионице.

Како би изложбе „Еко-конструкције: еко-арт у служби природе“ и „Додир природе“ гостовале у Нишу, сарадници Завода, током фестивалских дана, имали су састанке са представницима Народне библиотеке „Стеван Сремац“, Универзитетске библиотеке „Никола Тесла“ и Историјског архива Ниш, а на тему могућности гостовања изложби у њиховим галеријским и изложбеним просторијама, уз организацију пратећих образовних и промотивних програма.